Blog

1602-2020

Yurt dışından getirdiğiniz ürünleri satacaksanız  aman dikkat!

AliExpress, Amazon gibi çeşitli yurt dışı alışveriş sitelerinde sipariş ettiği ülkemizde satışa sunan azımsanmayacak kadar  büyük bir kitle bulunmaktadır. Bu işi gelir kapısı haline getiren ve ancak vergi ödememek için  bireysel satıcı olarak kendini tanımlayan kişiler için Yargıtay’dan emsal bir karar çıktı. Daha önce eBay’dan satın aldığı ürünleri bir internet sitesinde satışa sunan kişi mahkemede “kaçakçılık” suçu işlediğine Yargıtay hükmetti.

eBay’dan çoğunluğu dijital kamera olmak özere elektronik eşya ithal eden bir kişi gümrük vergisi ödemedi ve bu ürünleri ülkemizde satışa sondu.Bu durum fark edilmesi üzerine satıcı hakkında , Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun, “Eşyayı,gümrük işlerine tabi tutmaksızın Türkiye’ye ithal eden kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.”   Hükmünü içeren 3/1. Maddesi uyarınca kamu davası açıldı.

Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan sanık hakkında beraat kararı verildi. Yerel mahkeme hükmünün gümrük idaresince temyiz edilmesi  üzerine dosyanın geldiği Yargıtay 7.Ceza Dairesi , yerel mahkemenin verdiği beraat kararını  bozdu.

Bozma kararının gerekçesinde ise, konunun ilgili Bakanlar Kurulu kararında , “bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen , gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 avroyu geçmeyen ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.” Şeklinde düzenlendiği belirtildi.

Bu maddenin , 20.08.2011 yılında “Türkiye gümrük bölgesindeki bir gerçek kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen , bedeli gönderim başına toplam 75 avroyu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır” şeklinde değiştirildiği,aynı maddeye “Muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.” Şeklinde ekleme yapıldığı hatırlatıldı.

Bakanlar Kurulu kararıyla bu yolla getirilen her türlü eşyanın satılamayacağının hüküm altına alındığı belirtilen gerekçede , serbest dolaşıma sokulan eşyayı muafiyet koşullarını kaybeden veya başka amaçlarla kullanmayı talep eden kişinin , kurum ve kuruluşların gümrük idaresine bildirimde bulunmasının zorunlu olduğu aktarıldı.

Gerekçeli kararda , sanığın yaklaşık bir yıl içerisinde muafiyet  hakkını kullanarak ,ticari kasıtla ve süreklilik arz edecek şekilde yurt dışından talep ettiği eşyayı Türkiye’de bir internet satış sitesinde  üçüncü kişilere sattığı aktarılan gerekçede 5607 sayılı Yasanın 3/1. Maddesinde düzenlenen kaçakçılık suçunu işlediği ifade edildi. Bu sebeple sanığın mahkumiyeti yerine suç işleme kasti olmadığından bahiste beraatine karar verilmesinin yasaya aykırı bir karar olduğu kaydedildi.

logo +90 533 592 12 23 7 /24 Destek Hattı E:Mail: destek@mobeybilisim.com

50.yıl Mahallesi 2217 sokak no:11 daire :5 İSTANBUL /TÜRKİYE


E-Bülten

Güncel Duyurularımızdan Haberdar Olmak için E-Bülten Listemize Kayıt Olun.