Blog

0711-2016

Mobil Uyumlu Siteler , Masaüstü Sitelere Yetişti 

    IAB Avrupa’ya üye olan yedi ülkenin (Almanya, İrlanda, Hollanda, Polonya, Sırbistan, İspanya ve Türkiye) işbirliği ile hazırlanan Reklamveren Mobil Denetim Raporunda bu yıl perakende ve finans sektörlerinin web sitelerini incelendi.

    IAB Avrupa’nın 2. kez gerçekleştirdiği ve 500 reklamverenin web sitesinin incelendiği “Mobil Denetim Raporu”, reklamverenlerin mobile uyumlu web sitelerine olan bakış açılarına ve mobile öncelik veren tüketici dünyasındaki varlıklarını nasıl geliştirdiğini ortaya koyuyor.Rapora göre; perakende ve finans sektöründe reklam veren firmaların %80’inin mobile uyumlu web sitesi bulunurken yarıdan fazlası ‘responsive’ web tasarımı kullanıyor.
 

     Avrupa’da tüm display reklam yatırımlarının 4/1 mobil uyumlu web sitelerine gidiyor. Mobil Denetim Raporu reklamverenlerin bir yandan mobil reklama yatırım yaparken, öte yandan kendi stratejilerinde de mobil uyumlu web sitelere önemli bir yer verdiklerini ortaya koyuyor. Ancak bazı ülkelerde perakende için değerli bir araç olan e-ticaret uygulamaları, finans sektörü için gerekli olan şube bulucu aplikasyonlar henüz yeterince gelişmiş değil. Raporda öne çıkan bulgular şöyle sıralanıyor:
 
   Perakende ve finans sektöründe faaliyet gösteren markaların büyük bölümü mobil platformlarda yer alıyor.
Bu sektörlerdeki markaların %80’inden fazlasının mobile uyumlu web sitesi bulunuyor. Perakende firmalarının yarıdan fazlasının, finans firmalarının ise 3/2 fazlasının web siteleri ‘responsive’ olarak tasarlanmış. Almanya ve Hollanda bu konuda başı çeken ülkeler arasında. Bu ülkelerdeki bütün perakende ve finans siteleri mobil uyumlu çalışıyor. 

Aplikasyonlar Mobil Stratejinin En Önemli Unsuru

    Perakende sitelerinin yarısından fazlasının, finans firmalarının ise 3/2 si fazlası mobil aplikasyona sahip. Finans sektöründe bireysel bankacılık aplikasyonlarının kurumsal bankacılık aplikasyonlarından daha gelişmiş olduğu görülüyor. Buna karşılık, Orta ve Doğu Avrupa pazarındaki  finans firmalar kurumsal bankacılık aplikasyonları daha çok kullanıyor. Diğer yandan İspanya’daki finans firmalarının büyük çoğunluğunun bireysel bankacılık aplikasyonları bulunuyor.

Mobil Siteler Gelişiyor

    İşlevsellik açısından perakende sektöründeki firmalara ait mobil uyunlu web sitelerin masaüstü sitelerle aynı olduğu görülüyor. Perakende firmalarının 3/2 den fazlasının satışa uygun mobil (%65) ve masaüstü sitesi (%69) bulunuyor. Perakende firmalarının yarısından fazlası mağaza bulma fonksiyonlarını da kullanıyor. Bu firmaların mobil veya masaüstü sitelerinde GPS-mağaza bulma çözümü bulunuyor. İspanya’da GPS sistemi kullanma oranı %90’a çıkıyor.

Türkiye’de GPS şube bulucu mobilde çok yaygın

   Türkiye’de bulunan bankaların masaüstü sitelerinde (%84) olduğu gibi mobil uyumlu sitelerinde (%80) de GPS ile şube bulma fonksiyonu bulunuyor.2015 yılında yayınlanan ilk Reklamveren Mobil Denetim Raporu’nda da olduğu gibi, aplikasyonlar mobil ve masaüstü sitelerin gerisinde kalıyor. Perakende firma aplikasyonlarının mobil ve tablet uygulamalarının yarısından daha azında ödeme sistemleri ve GPS mağaza bulma çözümü bulunmuyor.

    Türkiye’de finans sektörü IOS ve Android uygulamalarda önlerde. 2016 Reklamveren Mobil Denetim Raporu’na göre, IOS ve Android için bankacılık uygulamaları bulunan ülkeler arasında Polonya (%52) ve Türkiye (%48) ilk sıralarda yer alıyor.
 
   IAB EMEA Bölgesi Mobil Sorumlusu Ben Rickard, araştırma ile ilgili olarak “Mobil uyumlu web siteleri odaklı bir dünyada markaların mobil stratejiler geliştirmeye başladığını görmek oldukça mutluluk verici. Mobil gösterimler 2015 yılında yüzde 60’tan fazla arttı. Bu durum reklam verenlerin hedeflediği kitleye ulaşmak için mobil uyumlu web sitelerine önem vermeye başladıklarını gösteriyor.’’ dedi.

   

logo +90 533 592 12 23 7 /24 Destek Hattı E:Mail: destek@mobeybilisim.com

50.yıl Mahallesi 2217 sokak no:11 daire :5 İSTANBUL /TÜRKİYE


E-Bülten

Güncel Duyurularımızdan Haberdar Olmak için E-Bülten Listemize Kayıt Olun.