Blog

1211-2018

AMERAKADAN CASUS ÇİP İDAASI !

     ABD’nin teknoloji başta olmak üzere bir çok sırlarını çalabilmek için Çin’den ABD’ ye gidecek anakartlarda casus çip yerleştirdiği öne sürüldü. Minik casus çiplerin eklendiği bilgisayar donanımlarının başta Amazon ve Apple olmak üzere birçok ABD şirketlerine ve kamu kurumlarında kullanıldığı belirtiliyor.

    The Bloomberg News’in haberine göre, nerdeyse bir pirinç büyüklüğünde olan çiplerin yerleştirildiği bilgisayarların, Amazon ve Apple başta olmak üzere ABD firmalarının bir çoğunda ve kamu kurumlarında kullanıldığı belirtildi. Habere göre, hala devam eden 3 yıllık gizli bir araştırmada Çinli oem üretici firmaları, bilgisayar donanımlarına yazılımdan daha etkili ve tespiti zor olacak şekilde “gizli bir giriş kapısı” oluşturmayı başardıkları ifade edildi. AA'nın haberine göre İsmini vermek isteyemeyen bir Amerikalı yetkili, Çin Halk Kurtuluş Ordusuna ait bir birimin, ABD merkezli Super Micro Computer Inc. için Çin’de üretilen ekipmanlara casus çipleri yerleştirmeye müdahil olduğunu savundu. Super Micro’nun Savunma Bakanlığı bilgi merkezleri, CIA’nın insansız hava aracı operasyonları ve donanma savaş gemilerinin yerleşik ağları için parçalar ürettiği açıklandı. Amazon’un, yazılım şirketi Elemental’ı satın almasıyla problemin keşfedildiği bildirildi. Şirketin, Kaliforniya merkezli Super Micro tarafından sağlanan ekipmanları güvenlik incelemesinden geçirmeye başladığı ifade edildi. Casus mini çiplerin, Apple, Amazon'un web hizmetleri ve benzer şirketler tarafından işletilen veri merkezlerinde kullanılan bilgisayar anakartları için tasarlandığı kaydedildi.

       Diğer taraftan Apple CEO’su Tim Cook’tan “casus mikroçip” hakkında açıklamada bulundu. Açıklamada;son zamanlarda ortaya atılan bir iddiaya göre Çin’in Apple ve Amazon gibi büyük şirketlerin sunucularına casus mikroçip yerleştirildiği söyleniyor. Söylendiği kadarıyla Çin Silahlı Kuvvetleri, yerel bilgisayar bileşenleri üreticilerine Amerika merkezli şirketlerin sunucularına gönderilen anakartlara casus mikroçip yerleştirilmesini zorunlu kılmış. Pirinç tanesinden çok daha ufak boyuttaki bu mikroçip, sunucuya ve verilerine uzaktan erişim imkanı sağlıyor. Bu mikroçipin başta Apple ve Amazon olmak üzere 30 dan fazla farklı Amerikan şirketine satılan sunucu anakartlarında yer aldığı belirtiliyor. İşte bu konuda  “gerçek dışı” olarak nitelendiren Tim Cook ; Bloomberg’in bu makalede ortaya attığı iddiaları geriye almasını istedi, böyle bir olayın yaşanmadığını ve sunucularının temiz olduğunu kesin bir dille belirtiyor...

logo +90 533 592 12 23 7 /24 Destek Hattı E:Mail: destek@mobeybilisim.com

50.yıl Mahallesi 2217 sokak no:11 daire :5 İSTANBUL /TÜRKİYE


E-Bülten

Güncel Duyurularımızdan Haberdar Olmak için E-Bülten Listemize Kayıt Olun.