Blog

0611-2018

BÜYÜK MÜJDE!

ADİL KULLANIM KOTASI (AKK) NİHAYET KALKIYOR...

    Biz internet kullanıcıları olarak sürekli dert yandığımız Adil Kullanım Kotası nihayet kaldırılıyor. Bu konuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Adil Kullanım Kotasının tamamen kaldırılmasına yönelik çalışmalar olduğunu ve yakın zamanda kalkacağını açıkladı. Peki adil kullanım kotası ne zaman kalkacağını merak eden internet kullanıcılarına Mehmet Cahit Turhan 2019 da adil kullanım kotasının kalkacağı müjdesini verdi.

    Bakan Turhan, bir süredir birçok mercilerde ve sosyal medyada tartışma konusu olan adil kullanım kotasının yeni yıl ile birlikte sona ereceğini müjdeledi. Açıklamasında tam tarih vermemekle beraber yakın zamanda daha kapsamlı açıklamalarda bulunacağını ifade etti.

    Aslında adil kullanım kotası 1 Mayıs 2017 itibarıyla gece 02:00 ile sabah 08:00 arası AKK uygulaması olmayacaktı. Ayrıca bugüne kadar 100 Mbit interneti olan da, 16 Mbit interneti olan kesimde 3 Mbit ile sınırlandırılıyordu. Aslında bu yılın başında yapılan açıklamada kullanıcıların sahip olduğu Mbit hızına oranla daha adil bir şekilde sınırlandırılacağı açıklanmıştı. Şimdiyse alınan son kararla adil kullanım kotası 2019 yılı içerisinde tamamen kaldırılacaktır.

    Adil Kullanım Kotası Nedir?

    Teknoloji ve internetin hızla hayatımıza girdiği bu çağda artık internet olmazsa olmazımız haline geldi maalesef. Fakat ülkemizdeki internet sağlayıcılarının alt yapısı ülkemizdeki internet kullanımını karşılayacak seviyede olmadığı için kullanıcılarına karşı bu Adil Kullanım Kotası uygulamasını kullanarak bir şekilde veri akışını azaltmak yoluyla genel problemler yaşamasını önlemek amacıyla yapılan bir uygulamaydı. Ama bu uygulama birçok internet kullanıcısına sıkıntı yaşamasına sebep olmaktan öteye gidememiştir. Fakat artık Türkiye gelişen teknolojiyi hızlı takip eden bir ülke konumuna geldiği için bu soruna da çözüm olarak alt yapı iyileştirme yoluna gitti ve kısa bir sürede çok güzel sonuçlarda elde etti. Ve nihayetinde artık internet alt yapımız kullanıcıların ihtiyacına cevap verebilecek seviyeye geldiğinden bu biz internet kullanıcıları mağdur eden AKK olayını bitirme kararı aldı. Bu konuda emeği geçen bütün devlet ve özel sektör çalışanlarına Mobey Bilişim olarak teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz…

logo +90 533 592 12 23 7 /24 Destek Hattı E:Mail: destek@mobeybilisim.com

50.yıl Mahallesi 2217 sokak no:11 daire :5 İSTANBUL /TÜRKİYE


E-Bülten

Güncel Duyurularımızdan Haberdar Olmak için E-Bülten Listemize Kayıt Olun.